You can place small pots or mason jars to grow thyme and oregano in order to prepare cheap meals for a family of 8 or so. When you are feeding a large family then your food costs are multiplied exponentially. Share this infographic image on Facebook, Pinterest, or Twitter, or by email! Does her husband need a data plan when he’s at a computer all day for work? If you have the space on your property, try planting a fruit tree or two. It’s tough to keep up with her caloric needs. In the city I just moved from, bell peppers were $1.89 each at the SaveMart grocery store (those were non-organic!). Click here to download FREE instructions! If you take that extra $1.99- you can use it to spend money on vegetables and fruits that you ordinarily wouldn’t have money for. The Worst Financial Advice from (Past and Present) Presidential Candidates, 10 Ways to Easily Save Thousands This Fall (Each One Takes Less Than 30 Minutes). Your email address will not be published. I used to have to stretch $12,000 a year to feed 3 people and we ate quite well on such a small budget. Money spent on these items is money that can be redirected and spent on more nutrient-dense foods for your family. Of course, these must be food that has a good shelf life. Plan meals using apps to prepare meals with produce at hand. Check out my podcast — 4 Steps to Easy Meal Planning — for more. to buy items in bulk. There’s still hope that you can feed those hungry mouths with nutritious food, without breaking the bank. The easiest way to feed a large family on a tight budget! Required fields are marked *. All of us cannot have a collie cutter family of 4. So, here are the 14 ways you can nourish your large family on a small budget… (These tips apply to smaller families, too, as you will see!). For those of you that don’t keep kosher than you don’t know that kosher chicken, meat, fish, cheese and yogurt are more expensive than you can imagine. Make a protein shake for the family. The least expensive veggies at the store often make the tastiest ferments — like carrots, radishes, beets, and green beans! We only recommend products and services we wholeheartedly endorse. Serve produce that tends to spoil quickly (such as lettuce, spinach, and bananas) first, and save longer-lasting potatoes, onions, and carrots for later meals. Say, you’ve been invited for a birthday party or you’re having lunch at the office. It can be tough feeding a larger family when you have kids with gut problems. Another thing to ask yourself is where you can cut expenses outside of the kitchen. Just trying to figure out which one is better and worth the cost. Or better yet, get an Instant Pot because it will do slow-cooking, pressure cooking, and more — this 8 quart is a perfect size for a large family. Of course, organic is preferred, but it's okay if that's not affordable for you right now. I just wanted to let people know about that. Grow Your Own. So if you live “out-of-town” than continue reading! Then make a detailed shopping list and stick to it. By soaking or sprouting your beans, rice, oats, and other grains, you are unlocking tons of frugal nutrition. Here’s how you could stretch the dollar a little more. So you don't have to throw away any of your garden's bounty, you don't have to pass up the opportunity to stock up on something at the store for a great price, and you don't have to put off a bulk purchase of meat! As part of steps #3,#5, & #13 I would add home canning. The substitutions tend to taste “almost like the real thing” which makes you crave the “real thing” more! Stop buying foil, sandwich baggies, and saran wrap and use glass food storage containers with lids to store food. I also want to add a tip about farmers markets and SNAP benefits (food stamps). Did you plant a garden and now have zucchini or tomatoes coming out your ears? Some farmers markets accept food stamps, and some even have a matching program. Discard Half My Starter At Each Feeding? Cereal? Draw up columns. Because you have a plan, you'll avoid last-minute runs to the store (which cost time and money) and caving in to eating out (which also costs time and money)! I make a large batch of brown rice on Sundays and a pot of beans, too. Still, my very active daughter struggles to feel full after eating since she cannot eat grains. We’ve got to do better. Your email address will not be published. When I had to feed my family on $20-$25 a week (yes a family) I didn’t have blog posts to read. Check out the coupons available (Hint: you can. But if you implement the above tips, it is surely possible to eat cheap and healthy meals within your budget, with a little bit of planning, creativity and total commitment to no wastage. In fact, its not necessarily a “tip” or a “hack” but a complete lifestyle change. Be sure to share your tips or reactions in the comments! And you don't have to live on acreage to do this! We still eat meat occasionally and always on Shabbos and Yom Tov (Holidays). Bottom line: No matter what size your family is, you'll increase nutrition and decrease the grocery budget just by switching from processed to homemade items. Best wishes to you and your family. Without spending hours in the kitchen or fearing the scale creeping up from all the good food! No going out to eat! I used to be a real chips lover. Dish up the simple joy of healthy, down-home foods your family will LOVE… tonight. It is significantly more costly than your non-kosher counterparts. Make things that are totally different and new. Share the infographic image at right on Facebook, Pinterest, or Twitter, or by email! You can even freeze the extra produce and use them later. According to National Resources Defense Council, Americans throw away about 25% of groceries. Hi Wardee, Hi! This will be work up front, yet then you'll have a written plan for your family's entire week, and you won't be scratching your head wondering what you're going to make for dinner on Wednesday afternoon at 4:30 pm. With this one, simple staple, you can create all the baked goods your family will ever need and never have to buy muffins, tortillas, crackers, or loaves of bread again! Look at the cost savings in that! This is a great learning experience for little ones and a fulfilling family project. Don’t make substitute meat dishes. Due to your high standards for nurtrition, do you shudder at the thought of filling hungry tummies with cheap, non-nutritious filler foods? is a tip that you don’t want to hear. Check out our gardening articles or the book The Edible Front Yard: The Mow-Less, Grow More Plan For A Bountiful Garden. Yogurt? This provides new challenges of it's own! You do want to make sure that any store bought milk you purchase is not ultra-pasteurized or high-temperature pasteurized. Sign up for Pillsbury’s FREE emails to receive up to $250 in yearly coupons, access to free product samples (quantities limited, one per member) and the easiest recipes sent right to your inbox. Under the bed, in the closet, or other nooks and crannies in the house when you don’t have extra room for a freezer. Grab your free downloads — “How To Start A Sourdough Starter” and “No-Knead Artisan Sourdough Einkorn Bread“! How to Feed Your Family on a Tight Budget Eat at Home. Again, some beef cuts are on sale all the time, so target these. If you stick to these tips, you can control your budget, get more organized and also stay healthy, while preparing cheap meals for six or more family members. 8 general tips to rein in your real food budget, 25+ Healthy Ground Beef Recipes For Easy Meals, 10 Traditional Cooking Tips For The New Wife On A Budget, The Edible Front Yard: The Mow-Less, Grow More Plan For A Bountiful Garden, 31 Deliciously Nourishing Granola Recipes, The Complete Idiot's Guide to Fermenting Foods, https://kulamama.com/protein-cookies-gluten-free-dairy-free-2/, https://traditionalcookingschool.com/videos/where-to-find-raw-milk-aw093/, 5-Minute Soaked Muesli Recipe (mix & match formula! It started when my in-laws had started doing a strict plant-based diet based on Dr. Michael Greger’s book “How Not to Die” and they were truly obsessed. I have gone through 2 electric ones so far because it’s rusting from continous bone broth. You'll get a much lower price per pound — $4 to $7 per pound, most likely — plus varying cuts of meat if you do a bulk purchase of a quarter or half cow from a local rancher.